Az Alapok...
2011.03.06. 14:36
Sziasztok!
Először is köszöntök mindenkit a blogon!
Vágjunk is bele a témába. Mielőtt bármibe is belefognánk, bele kell gondolnunk, hogy van-e alkalmas területünk egy kerti tó építésére, van-e kitartásunk hozzá, van-e elég anyagi tőkénk, hogy megvalósítsuk eme csodás jelenséget?
Ha ezzel megvagyunk, először mindent papíron kell megterveznünk. Érdemes a tó méretével kezdeni aztán a kivitelezéssel, fóliázással, kibéleléssel folytatni. Terméskővel és/vagy mosott kaviccsal érdemes próbálkozni. A növényekhez használjunk tőzeget, folyami homokot és sódert. Ezennel kész is vannak a tó alapjai.
Most jöhet az élővilág! Először a növények: A medencébe rakjunk kimondottan dísznövényeket (pl.: fehér tavirózsa, sárga tavirózsa, vizitök). Ezután jöhetnek a nádfélék (pl.: kolokán, kálmos, apró gyékény). Ha ezek megvannak a fenékre ültetett növényeké a főszerep (pl.: tóalma, tócsagaz, különböző hínárfélék).
A halak! Többféle halat lehet kerti tóban tartani, tenyészteni. Az én általam vélt legalkalmasabbak az aranyhal, koi halak és a szifók. Ez a három halfajta eltűri akár a hidegebb napokat, de a meleget sem veti meg. Képesek áttelelni különösebb problémák nélkül.
Már nem kell sok, hogy a tavunk életre keljen.
A víz! Igazából a víz az egyik leglényegesebb tényező az egész életközösség részében. Fontos hogy a vizünk ne legyen 25°-nál melegebb. Ezt a hőmérsékletet még az aranyhal is bírja, a koi és a szifó pedig kifejezetten kedveli. Elhanyagolhatatlan dolog még a víz ellenőrzése. Sokszor elegendő ha finom vizet, vagy akár desztillált vizet engedünk tavunkba és ezt keringetjük egy szivattyú- és tisztítórendszerrel. De speciális esetekben ez nem elegendő. Mindenekelőtt vizsgálatokat kell végeznünk (pl.:GH összkeménység, KH karbonátkeménység, pH-érték, NH4/NH3 ammónium/ammónia, NO2 nitrit, NO3 nitrát). Ezután jöhet az orvoslás. Ezen problémák megoldására a vevők kínálatára bocsátotta a SERA az egyik legújabb termékét az aqua-test boxot.
Ha ezekkel készen vagyunk, már semmi nem állhat a kerti tavunk megvalósításának útjába.
Tippek:
- Mielőtt a halainkat beleengednénk a medencébe, hagyjuk állni a tavat egy hétig, persze vízzel tele. Egy hét alatt kialakul a megfelelő bioritmus, beáll a vízhőmérséklet, leülepszenek a felkavarodott részecskék.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.